wędkarski
Polecamy:

Ciepłe kanały zimą.

11 lutego KAT. Porady wędkarskie   Tagi: , , , ,

 

Wielu z nas z trudem znosi okres zimowy. Nie każdemu odpowiada marznięcie na lodzie nad przeręblem. Jest jednak inny sposób, żeby nie rezygnować z wędkowania w zimie. Można wybrać się na kanały z ciepłą wodą. Czym są ciepłe kanały?

 

Ciepłe kanały zimą

 

Ciepłe kanały są to kanały zrzutowe ciepłej wody z chłodzenia elektrowni. Ich zróżnicowanie jest duże. Niektóre są wąskie i krótkie, inne głębokie i długie. Jedna są bardzo ciepłe, inne mniej. Różnią się siłą nurtu i rybostanem. Na jednych można wędkować, na innych nie. To, co je łączy to świetne warunki do życia ryb, które zimą chętnie skorzystają z okazji, by się ogrzać oraz najeść (kanały zrzutowe słyną z kolonii małż).

 

Ciepłe kanały nie są najłatwiejszymi ani najpiękniejszymi łowiskami. Brzegi często umocnione są kamieniami, co utrudnia łowienie. Na aktywność ryb, a nawet ich obecność w kanale, w dużej mierze oddziaływają zrzuty ciepłej wody, lub ich brak. Warto jednak spróbować, bo ryb jest sporo a wędkowanie jest lepsze od siedzenia w domu.

 

 

Topografia łowiska

 

Kanał w przekroju przypomina odwrócony trapez. Ma zwykle płaskie dno, niemal równe na całej powierzchni i brzegi opadające ku środkowi. Możemy łowić w miejscu, gdzie brzeg przechodzi w płaskie dno, na środku kanału lub   pod przeciwległym brzegiem. Środek i przeciwległy brzeg mają tę przewagę, że często są niedostępne dla ludzi, przez co ryby czują się tam bezpieczniej.

 

Ciepłe kanały – co tam złowimy?

 

Głownie płocie, leszcze i karasie, ale też klenie, jazie, szczupaki, okonie, oraz karpie, na które można zapolować nawet zimą. Choć wiele ciepłych wód lata świetności ma za sobą i rybostan jest nieraz przetrzebiony, to nadal jest szansa na rybę życia, a przynajmniej na udane wędkowanie.

 

 

Co podać do jedzenia?

 

Zimą ryby nie żerują zbyt intensywnie, ale w podgrzanej wodzie powinny być bardziej aktywne. W chłodnej wodzie chętnie zjadają pokarm tłusty i białkowy, wysokokaloryczny.  Nawet ryby roślinożerne w zimnej wodzie nie pogardzą mięskiem. Tutaj można nęcić niemal równie bogato jak latem i stosować równie solidne porcje przynęty. Wszystko zależy od specyfiki konkretnego łowiska oraz, niestety, rybiego „widzi mi się”. Proponuję zacząć delikatnie, ale mieć ze sobą zapas, robaków i zanęty.
Zimą i na przedwiośniu podajemy rybom głównie robaki, ale wiem, że niektórzy mają dobre efekty np. na kukurydzę.

Zanęta SENSAS do połowu płoci w kanale, z oferty sklepu BOLW.pl

 

Sprzęt do połowu

 

Delikatny: spławikówka lub lekka gruntówka z żyłką 0,10 – 0,14 mm da możliwość połowienia delikatnie biorących ryb.

 

Mocny: jeżeli w łowisko wchodzą grube ryby, proponowałbym zastosowanie żyłki 0,16 – 0,18 mm. W przypadku polowania na duże karpie żyłka 0,30 – 0,35 mm i długi, gruby przypon strzałowy z fluorocarbonu to podstawa.

 

Poza sprzętem do wędkowania niezbędne będzie zadbanie o swój komfort – odpowiedni ubiór i termos z gorącą herbatą.

 

Przykładowe ciepłe kanały

 

Najczęściej kiedy pada hasło „ciepłe kanały”, myślimy o kanałach konińskich. Są one rzeczywiście najsłynniejszymi wodami tego typu, ale nie jedynymi. Nie sposób wymienić wszystkich, ale inne znane to:
• kanał dolnej Odry (Gryfino),
• kanał elektrowni w Poznaniu,
• kanał zrzutowy Elektrociepłowni Siekierki (Warszawa),
• kanał „ciepła woda” (Nowa Huta),
• kanał zrzutowy w Żeraniu – ma być wybudowany w 2019 r. (Warszawa).

 

Rafał Pokusiński

 

Sponsorem artykułu jest internetowy sklep wędkarski BOLW.pl

 

Może Ci się spodobać:

Brak komentarzy

Napisz komentarz
  • Przeczytaj poprzedni wpis:
    Gdy pęknie lód na jeziorze

    Zamknij