wędkarski
Polecamy:

Fotografowanie ryb. Jak robić zdjęcia podczas wędkowania?

19 czerwca KAT. Porady wędkarskie   Tagi: , ,

FOTOGRAFOWANIE RYB

czyli

Jak robić dobre zdjęcia nad wodą?

 

jak robić zdjęcia ryb

 

Tym razem będzie dość nietypowy artykuł, który jednak może okazać się przydatny dla wielu wędkarzy. Dziś, na całe szczęście coraz więcej nas – wędkarzy wypuszcza ryby, szczególnie te największe okazy. No, ale przecież nie każdy da wiarę naszym opowieściom o złowionej, wspaniałej rybie, której nikt oprócz nas nie widział. Do tego warto mieć pamiątkę z takiego połowu i przygody z nim związanego. Co wtedy zrobić? Zrobić zdjęcie! Cóż, niby banalne, bo większość uwiecznia na zdjęciach swe trofea, ale fotografowanie ryb to także sztuka! Postaram się zatem przedstawić klika wskazówek, aby takie zdjęcia były atrakcyjne i świetne jakościowo.

 

SPRZĘT FOTOGRAFICZNY, A METODY ŁOWIENIA

aparat

 

Tu wybór mamy spory i musimy sami zadecydować, co będzie dla nas najlepsze i najwygodniejsze. Dzisiejsze telefony komórkowe mają całkiem przyzwoite wbudowane aparaty i oprogramowanie do obróbki zdjęć. Niestety cały czas na różnych forach czy portalach społecznościowych spotykamy zdjęcia robione np. na tzw. selfie – nie są one zbyt atrakcyjne. Pomóc w takim przypadku (o ile nie ma nikogo w pobliżu, kto mógłby zrobić nam zdjęcie) może tzw. przedłużka do robienia sobie zdjęć. Ten uchwyt-wysięgnik będzie pasował do większości telefonów i aparatów cyfrowych ze standardowym mocowaniem 1/4 cala. Koszt takiego rozkładanego teleskopowo uchwytu nie jest wygórowany. Mocujemy telefon bądź aparat do uchwytu i rozkładamy. Dzięki temu odsuwamy aparat od siebie, co spowoduje, że np. „nie obetniemy” sobie głowy lub ogona ryby oraz uchwycimy kawałek ciekawego krajobrazu w tle.

 

jak robić zdjęcia

 

Również niezłe zdjęcia będziemy mogli robić za pomocą kompaktowych aparatów cyfrowych. Wadą takich modeli z niewymiennym obiektywem o zmiennej ogniskowej tzw. zoom, będzie słaba jakość zdjęć fotografowanych mniejszych ryb, z powodu trudności w zrobieniu ostrego zbliżenia. Telefon i kompakcik to jednak wiele plusów – są małe, lekkie i można je trzymać pod ręką np. w kieszeni kamizelki wędkarskiej.

Najlepiej byłoby zaopatrzyć się w lustrzankę cyfrową z jakimś obiektywem zmiennoogniskowym. Takim sprzętem możemy fotografować każdą rybę no i nie tylko – piękne krajobrazy na rybach będą pamiątką na wiele lat. Dla spinningisty telefon bądź aparat kompaktowy będą idealne. Na zasiadkach zaś, gdzie i tak zabieramy mnóstwo sprzętu wędkarskiego, cięższa i większa lustrzanka nie będzie chyba problemem. Ja akurat zabieram zawsze lustrzankę, bez względu na metodę połowu, pomimo, że dochodzą do tego dwa obiektywy oraz spory statyw. No tak – statyw. Jest bardzo pomocny w samotnych wyprawach. Do lustrzanki już musi być masywniejszy, ale do kompaktów wystarczą te małe z krótkimi wysuwanymi trójnogami. Aparaty mają opcję samowyzwalacza, ale polecam także pilota zdalnie wyzwalającego spust migawki.

 

statyw

 

USTAWIAMY PARAMETRY

robienie zdjęć rybom

Fotografowanie ryb

 

Po zakończonej fantastycznej walce nasza ryba życia właśnie wylądowała w podbieraku, tudzież podebrana własnoręcznie leży dostojnie na macie lub trawie. Chcemy jej zwrócić jak najszybciej wolność w dobrej kondycji, lecz najpierw szybka sesja fotograficzna na pamiątkę i… Gdzie aparat?! Na dnie plecaka… Ustawienie parametrów? No nie! Teraz?! Gdy ręce drżą z emocji? Gdy sapiemy jak po przebytym maratonie? Gdy serce wali jak szalone? Takich sytuacji po złowieniu ryby być nie może.

Zawsze musimy mieć aparat pod ręką – w kieszeni lub w plecaku, w miejscu gdzie szybko go wyciągniemy. I te nieszczęsne parametry… Pamiętajmy, że rybie możemy zwrócić wolność, lecz ona może nie przeżyć, tu liczy się czas. Wiem, że są różne sytuacje, ale starajmy się ograniczyć pobyt ryby na powietrzu. Najlepiej byłoby przeznaczyć na kilka zdjęć maksymalnie minutę, góra dwie. Aby ten czas mało komfortowy dla ryby skrócić jeszcze bardziej, ustawmy parametry aparatu przed łowieniem. Większość aparatów posiada tryby ułatwiające wykonywanie zdjęć, lecz tu skupię się na dwóch najłatwiejszych. A – pełna automatyka i P – programowa (automatyka ekspozycji).

 

pokrętło

 

Dlaczego właśnie tylko na tych? Dlatego, że po pierwsze nie ma czasu przy emocjach na ustawienie i bawienie się aparatem, podczas gdy ryba słabnie. Po drugie – nie każdy wędkarz jest obeznany z fotografią.

A zatem ustawienia automatyczne!

Przy ustawieniu pełnej automatyki musimy wiedzieć, że automat może źle dobrać parametry. W tej sytuacji lepiej będzie ustawić opcję na P – programowy, gdzie aparat sam ustawi ekspozycje. Wtedy od nas będzie zależało ustawienie czułości ISO (w zależności od zastanych warunków oświetleniowych i możliwości aparatu), balansu bieli (ustawiamy w zależności od pogody – jak jest słonecznie to światło dzienne oznaczone symbolem słońca, pochmurny dzień to symbol chmury lub AWB, czyli automatyczne ustawienie). Styl obrazów ustawiamy na standard, tryb pomiaru na wielosegmentowy.

Uwaga! Opieram się na lustrzankach Canona, lecz w innych powinny być takie same lub podobne opcje. Jeśli posiadamy obiektyw zmiennoogniskowy, to w przypadku zdjęcia z dużą rybą ustawmy ogniskową na 50 mm. Zdjęcie przy takiej ogniskowej będzie oddawało prawdziwe proporcje ryby. A potem? Jeśli znamy kilka sztuczek w jakimś programie do obróbki zdjęć, możemy sprawić, że nasze zdjęcie stanie się magiczne.

Czarna magia? Zapraszam na specjalistyczne strony, które od podstaw omawiają zagadnienia fotograficzne. Znajdziesz je w Google pod hasłem takim jak: „Poradnik fotografowania”,” jak robić dobre zdjęcia” lub „fotografowanie od a do z” . Ciekawą infografikę znalazłem również na stronie: LiveALife (klik)

 

BY ZDJĘCIA BYŁY ATRAKCYJNE

kadrowanie szczupak

 

Kiedy już opanujemy podstawy fotografii nie będzie to oznaczało, że nasze zdjęcia będą wyjątkowe, musimy również pamiętać o kilku trikach. Starajmy się nie robić zdjęć z dalszej odległości. Skoncentrujmy się na maksymalnym wyeksponowaniu ryby w kadrze, ale uważajmy by nie przyciąć osoby fotografowanej. W pochmurny dzień jaskrawe kolory będą na zdjęciach oddawać mocne akcenty, więc (choć nie zalecam, bo przecież trzeba maskować się przed rybami) czasami kolorowa bluza czy koszulka ładnie zaakcentują nasze zdjęcie. Dużą rybę wcale nie jest tak łatwo utrzymać, więc nie ociągajmy się ze zrobieniem zdjęcia, bo ryba może się wyślizgnąć z rąk.

Rybę trzymajmy mokrymi rękoma nad powierzchnią wody (efektowne „zamrożenie” spadających kropel). Wejdźmy do wody wraz z rybą – kilka pozowanych zdjęć, a następnie wypuszczenie ryby na wysokości klatki piersiowej – jest to efektowny trik karpiarzy. Najlepiej wychodzą zdjęcia, gdy trzymamy rybę (nie wkładamy palców w skrzela!) obiema rękoma w pozycji „na kucki”, na kolanach lub przyklęknijmy na jedno kolano. Zdjęcia wykonujmy na tle wody lub ciekawych drzew, krzewów, kamieni ładnie je rozmywając. Nigdy pod słońce! No i na koniec chyba o zdjęciach wędkarza z rybą w łazience czy w kuchni (zabudowania, drogi, betony itp.) nie muszę wspominać.

 

fotografowanie ryb

 

Mam nadzieję, że tych kilka, krótkich porad pomoże Wam w zrobieniu (bo w złowieniu to już na pewno nie 🙂 ) świetnych zdjęć, które z dumą będziecie umieszczać na portalu i Facebooku Wędkarstwo Moja Pasja, czego Wam z całego serca życzę.

 

Daniel Sypniewski
Redaktor WedkarstwoMojaPasja.pl

 

Może Ci się spodobać:

Brak komentarzy

Napisz komentarz
  • Przeczytaj poprzedni wpis:
    sensas
    Sensas – sprzęt dla wymagających

    Zamknij