wędkarski
Polecamy:

Skuteczny połów karpi i amurów – porady i triki.

06 lutego KAT. Porady wędkarskie   Tagi: , , , , ,

Kiedy pogoda nie sprzyja wędkowaniu, warto przemyśleć powody swoich udanych i przegranych zasiadek. Przedstawiam solidną garść porad od najlepszych łowców karpi i amurów. Nie są to oczywiście matematyczne reguły, które podstawione do wzoru zawsze rozwiążą każde zadanie, ale na pewno poprawią efekty waszych zasiadek, tak jak poprawiły moje połowy. Porady i triki na skuteczny połów karpi i amurów – trzeba je znać!

Skuteczny połów karpi i amurów

1. Ostrożne karpie i amury unikają solidnie zanęconych miejscówek, ponieważ kojarzą je z niebezpieczeństwem. Nie potrafią jednak zrezygnować z darmowej wyżerki. Czekają więc, aż zanęta poleży w wodzie wystarczająco długo, przez co nabiorą pewności, że nie ma w niej ukrytego haczyka z przynętą. W tym czasie zanęta często kiśnie. W takiej kiszonej zanęcie ryby żerują bez obawy o to, że zostaną złowione. Zanęcanie kiszonymi ziarnami przyniosło mi znaczącą poprawę efektywności moich zasiadek.

2. Zamiast używać standardowych kulek, lepiej jest zastosować dumbelki lub proteinki o kształtach nieregularnych, które nie budzą nieufności karpi, które były już złowione na tradycyjne kuliste proteinki.

3. Unoszące się nad dnem elementy zestawu końcowego wzbudzają nieufność karpi. Żeby uniknąć takich sytuacji, zawsze sprawdzaj w płytkiej wodzie jak prezentuje się twój zestaw, a w razie potrzeby dociąż unoszące się nad dnem elementy za po mocą ciężarków lub pasty metalicznej.

4. Maskujące ubranie i ciche zachowanie pozwoli uniknąć płoszenia ostrożnych ryb.

5. Oblepienie kulki proteinowej pastą proteinową, pelletową lub ciastem sprawi, że karpie szybciej odnajdą naszą przynętę dzięki zapachowi pasty, jej drobinkom unoszącym się w wodzie oraz drobnicy, która będzie skubała pastę.

6. Bywa, że karpie i amury odwiedzają określone miejsca w stałych godzinach. Dzięki temu, że kiedyś udało mi się dostrzec taką zależność, nie musiałem siedzieć nad wodą wielu godzin. Wystarczyło, że pojechałem 1-2 godziny przed spodziewaną porą pojawienia się w łowisku ryb i wędkowałem do pierwszej złowionej ryby, po której brania ustępowały.

Skuteczny połów karpi

7. Karpie uciekają od miejsc, w których jest dużo żyłek biegnących w toni wodnej, dużo hałasu spowodowanego przez zachowanie się wędkarzy lub nadmierne przerzucanie zestawów. W łowiskach poddanych silnej presji, staraj się wybierać stanowiska oddalone od innych wędkarzy nawet, jeżeli pozornie wydają się one być mniej ciekawe. Duże ryby często unikają miejsc obleganych przez wędkarzy, ponieważ nauczyły się, że są one niebezpieczne. Warto natomiast odwiedzać takie oblegane miejsca w porach, kiedy nikt inny na nich nie wędkuje np. w nocy lub w samo południe.

8. Wędkując na krótkiej zasiadce, staram się używać jak najmniejszych (ale w granicach rozsądku) ciężarków, ponieważ wpadając do wody robią mniej hałasu, i co się z tym wiąże, mniej płoszą karpie. Staram się wtedy siedzieć blisko wędek, żeby szybko zaciąć, choć nie zdarzyły mi się jeszcze puste zacięcia karpi.

Amur ryba warta zachodu

9. Żeby uniknąć brań amurów, jako zanętę stosuję kulek „śmierdzieli” i pelletu rybnego.

10. Czasem, żeby zachęcić karpie do brania, nie wystarczy wrzucić do wody dobrej jakości przynęty. Kapie można zachęcić, stosując przynętę w ciekawym kolorze np. fluo, rozmiarze np. 30 mm na włosie a 14 mm zanętowe, nietypowym zapachu np. ananas i ryba.

11. Żeby poprawić pracę rolowanych przez siebie kulek, prażę niektóre składniki np. konopie. Dzięki temu zawarte w nich naturalne atraktory lepiej pracują, a uprażone składniki nabierają pływalności.

12. Dobrym dodatkiem do naszego miksu będzie naturalne pożywienie karpi z naszego łowiska. np. ślimaki, małże czy ochotka. Dzięki temu smak i aromat naszych kulek będzie dla karpi bardziej naturalny, kojarzący się z ich codziennym pożywieniem.

 

skuteczny połow karpi, amurów

 

13. Dobrym dodatkiem do zanęt, kulek proteinowych i ciast jest sól kamienna, która zawiera wiele substancji mineralnych pożądanych przez ryby, a dodatkowo poprawia smak przynęt i zanęt oraz je konserwuje.

14. Przynęta na haczyku powinna zachowywać się i wyglądać naturalnie. Pięć ziaren kukurydzy może być skuteczne, ale czasem wzbudzi nieufność dużych ryb. Wielkość haczyka powinna być dostosowana do wielkości przynęty tak, by przynęta prezentowała się na nim naturalnie. W praktyce oznacza to, że haczyk powinien być nieco mniejszy od przynęty.

15. Lepiej stosować mniej zanęty/kulek o dobrej jakości niż więcej o niskiej jakości. Duża, ostrożna ryba prędzej zaryzykuje dla dobrego jedzenia, niż byle jakiego.

Słabe brania? Są na to sposoby!

16. W przypadku słabych brań warto zastosować małą przynętę.

17. Żeby wytypować dobre stanowisko na karpiową zasiadkę, warto poświęcić nawet kilka godzin na wypatrywanie śladów obecności ryb – spławów, bąbli, unoszącego się z dna mułu, poruszających się roślin. Niezbędne będzie też sondowanie dna za pomocą markera lub echosondy, żeby określić głębokość, rodzaj i strukturę dna oraz ewentualne podwodne przeszkody.

18. Dbałość o szczegóły i precyzja odróżnia klasowych wędkarzy od niedzielnych (nie to żebym uważał się za wędkarza klasowego, raczej uczącego się).

19. Wiejący długotrwale w jednym kierunku wiatr sprawia, że od strony nawietrznej woda w zbiorniku jest lepiej natleniona i bogatsza w pokarm.

Przynęty i zanęty na karpia, amura

20. Czasem karpie przyzwyczajają się do przynęt, na które były łowione i przestają na nie brać.

21. Wiosną i późną jesienią dobrymi miejscami na położenie zestawów są obszary, które latem pokrywa gęsta roślinność wodna.

22. Niedocenianą, a lubianą przez karpie przynętą są orzechy arachidowe. Są smaczne, mają ciekawy aromat i jasny kolor.

23. Aromatyzowanie przynęt może dodatkowo zachęcić nieufne, lub nie żerujące intensywnie ryby oraz zlikwidować zapach wędkarza (zwłaszcza palacza).

24. Zanęta bogata w różnorodne składniki pod względem wartości odżywczej, smaku, koloru i aromatu jest dla ryb bardziej atrakcyjna, ponieważ daje im większą możliwość wybory zjedzenia tego, na co mają ochotę.

25. Jeżeli chcę zastosować miękką przynętę jak śliwka, mielonka, konopie wkładam je w pończochę lub specjalną siatkę, dzięki czemu mogę rzucić swoją przynętą daleko bez obawy, że spadnie z haczyka.

26. Kulki proteinowe to super przynęta bogata we wszelkie składniki odżywcze, która może mieć  dowolne smaki, aromaty, kolory, kształty i wielkości. Warto ją zastosować nie tylko na karpie, ale też na liny, karasie itd.

 

skuteczny połow karpi, amurów

 

27. Wybierając stanowisko, zwłaszcza wiosną i jesienią, używam termometru akwariowego, który zarzucam tak jak zestaw gruntowy. Dzięki temu mogę poznać, w jakich miejscach woda ma najbardziej korzystną w danej porze roku temperaturę.

28. Domowy pellet można wykonać, przesiewając zanętę na drobnym sicie i rozrobić ją z wodą i żelatyną. Następnie formujemy wałeczki jak na kopytka i ucinamy kawałki o pożądanej wielkości. Następnie nasze pellety podgrzewamy w mikrofali i gotowe.

29. Wczesną wiosną ryby przebywają w swoich zimowiskach lub ich okolicach. Jeżeli namierzymy takie miejsca zimą sami lub obserwując innych wędkarzy mamy wczesnowiosenną „bankówkę”.

30. Dipy, boostery, atraktory i inne dodatki zapachowe pracują w różnych partiach wody (jedne przy dnie, inne unoszą się ku powierzchni), a do tego charakteryzują się różnym czasem rozpuszczania. Żeby uzyskać chmurę zapachową wabiącą w słupie wody od dna aż po powierzchnię, a do tego wabiącą intensywnie od samego początku przez kilka godzin mieszam „ciężkie” traktory” z „lekkimi”.

Co lubią karpie, amury?

31. Karpie nie lubią smaku soi – warto to brać pod uwagę przy wyborze kulek, pelletów, czy miksów.

32. Jeżeli chcemy uzyskać kulki, które będą intensywnie pracowały w wodzie, nasz miks powinien zawierać dużą ilość cukrów, które w przeciwieństwie do białek rozpuszczają się w wodzie. Innym rozwiązaniem będzie stworzenie miksu zawierającego sporo grubszych frakcji.

33. Bardziej naturalnie na dnie prezentują się kulki o różnych średnicach niż poletko usłane jednakowymi kulkami.

34. Duże, stare karpie nauczyły się łączyć silnie skoncentrowane aromaty, jakimi dopalamy kulki z niebezpieczeństwem. Takie proteinki są omijane przez ryby. Dopiero kiedy poleżą w wodzie wystarczająco długo, stracą zapach, zmienią barwę i napęcznieją, są pobierane przez ryby, które wiedzą, że wędkarza nie ma już nad wodą. Możemy przechytrzyć takie karpie, nęcąc i łowiąc na wymoczone kulki.

35. Wszelkiego rodzaju ziarna tracą znaczną część swoich walorów odżywczych po kilku dniach od ich zmielenia. Z tego względu kulki robione samodzielnie ze świeżych składników, mielonych i obrabianych termicznie (prażenie) tuż przed ich użyciem zawsze będą lepsze niż inne.

36. Wiosną (w zimnej wodzie) nasze kulki powinny być lekkostrawne, gdyż karpie jako stworzenia zmiennocieplne hamują przemianę materii w chłodnej wodzie.

37. Ziarna gotuj/mocz w miarę możliwości w wodzie ze zbiornika, na którym będziesz wędkował. Ryby są w stanie wyczuć chemiczne różnice w wodzie (dzięki temu np. łososie potrafią wrócić do macierzystej rzeki).

Połów karpia pod kontrolą

38. Karp łatwiej zassie przynętę zbalansowaną przez dodanie korka lub po-upa.

39. Polując na amura mocuję włos tak aby wychodził na zakończeniu łuku kolankowego przed grotem, a przynęta znajdowała się 1-2 mm od haczyka.

40. Filmy nagrywane za pomocą podwodnych kamer były w stanie zarejestrować wędkarzy, rozmawiających na brzegu. Skoro one mogły, to ryby z całą pewnością też słyszą nas, jeżeli nie zachowujemy się wystarczająco cicho. Nie wystarczy nie tupać. Nawet rozmowy prowadzone nad wodą powinny być szeptane.

41. Zauważono, że ryby słyszą odgłosy żerowania innych np. kruszenie ślimaków, czy małży, przesuwanie kamieni przez brzany, a nawet chrupanie wędkarskiego pelletu. Te odgłosy zwabiają je w miejsce wyżerki i stymulują je do żerowania.

42. Podczas łowienia w rzece lepiej jest wybierać miejsca z dnem lekko kamienistym, żwirowym lub lekko mulistym dnie, ponieważ nurt rzeki nie wypłucze naszej zanęty zbyt szybko.

43. Mocno napięte żyłki w metodzie gruntowej mogą płoszyć ryby, jeżeli te ich dotkną. Również rezonowanie żyłki na wietrze przenosi do zestawu drgania, które mogą płoszyć ryby. Z tego względu niezbędne jest możliwie najdokładniejsze „przyszpilenie” żyłki do dna, zwłaszcza w pobliżu zestawu końcowego.

Karp, amur mają swoje upodobania

44. Karpie posiadają relatywnie dobry wzrok. Łatwo zauważą nienaturalne elementy zestawu jak np. “błyszczące” ciężarki, rurki antysplątaniowe w kolorze odcinającym się od dna itp. Zestaw powinien być tak zakamuflowany, żeby wyglądał jak element dna, na którym leży. W tym celu oklejam ciężarki piaskiem, mułem, muszlami, patyczkami z łowiska a błyszczące drobne elementy jak krętliwi, czy haczyk maluję czarnym markerem lub owijam drobnymi fragmentami roślin wodnych.

45. Na płytkiej wodzie lepiej sprawdzają się ziarna niż kulki

46. Przed zarzuceniem/wywiezieniem zestawu warto jest lepiej zanęcić stanowisko. Karpi nie spłoszy plusk zestawu, bo „pomyślą”, że to kolejna porcja zanęty.

47. Na łowiskach o silnej presji przed zarzuceniem zestawu warto wymoczyć kulki w wodzie z łowiska przez kilka godzin. Dla karpi takie przynęty są rozpoznawane jako bezpieczne, bo wędkarze używają świeżych, a nie wypłukanych przynęt.

Rafał Pokusiński

Może Ci się spodobać:

Brak komentarzy

Napisz komentarz
  • Przeczytaj poprzedni wpis:
    Pellet wędkarski sposobem na sukces
    Pellet wędkarski sposobem na sukces.

    Zamknij