wędkarski
Polecamy:

Pellet wędkarski sposobem na sukces.

30 stycznia KAT. Porady wędkarskie   Tagi: , , , ,

 

Pellet wędkarski

 

Pellet wędkarski to przebój ostatnich lat. Na dobre zadomowił się w arsenale wędkarskich przynęt i zanęt. Jego niezwykłą skuteczność wynika z kilku rzeczy:

– wytwarzany jest z kilku mączek i wzbogacony o witaminy i składniki mineralne, które sprasowane razem tworzą pożywny i zbilansowany posiłek cenny dla ryb. W jednym pellecie mają kilka różnych pokarmów.

– występuje w szerokiej gamie rozmiarów, smaków i kolorów co umożliwia dobranie odpowiedniego do danych warunków.

– nadaje się do użycia prosto z pojemnika. Nie trzeba go gotować itp. Niewykorzystany na rybach pellet można długo wykorzystywać bez obawy, że się popsuje.

– w wodzie rozpuszcza się powoli, tworząc wokół siebie chmurę zapachową.

– często jest wykorzystywany do karmienia ryb w hodowlach i ośrodkach zarybieniowych, przez co jest rybom dobrze znany i lubiany przez nie.

– po odpowiednim namoczeniu można z niego lepić kule zanętowe lub obklejać np. koszyczek od methody.

– nie tak dużo osób łowi na pellet, przez co ryby biorą na niego dość pewnie.

 

Pellet ma wiele zalet, a mimo to nie jest na szczycie listy najczęściej stosowanych przynęt. Myślę, że wynika to z wędkarskich przyzwyczajeń oraz pewnej trudności w zastosowaniu pelletu jako przynęty.

 

Pellet wędkarski występuje w 2 postaciach:

– miękki

– twardy

Miękki służy jako przynęta nabijana bezpośrednio na haczyk. Nie stosuje się go do nęcenia. Twardy pellet nakłada się na włos (duże pellety z dziurką) lub przymocowuje do haczyka lateksową gumką (małe pellety). Łowi się podobnie jak na kulkę proteinową, z odsłoniętym haczykiem. Dzięki temu łatwiej o zacięcie. Twardy pellet to również świetna zanęta. W przypadku twardego pelletu na przynętę stosuje się pojedyncze sztuki, natomiast pelletów miękkich można nabić na haczyk kilka (choć pojedynczy wygląda bardziej naturalnie). W przypadku tej przynęty nie stosuje się dodatków, żeby zrobić kanapkę, choć może to być ciekawe rozwiązanie.

 

Nęcenie

Łowiąc na pellet, nęci się głównie pelletem. Dzięki temu przyzwyczajamy ryby do tego, co zaserwujemy im na haczyku. Nie są one w stanie odróżnić przynęty od zanęty (chyba że zestaw jest źle skonstruowany i nienaturalnie prezentuje przynętę).

 

Pellet wędkarski to skuteczność połowu

 

Łowiąc na ciężko, obklejam namoczonym drobnym pelletem koszyczek, sprężynę lub ciężarek gruntowy. Dodatkowo wystrzeliwuję z procy 20-30 pelletów wielkości tego na haczyku. Wędkując ze spławikiem wrzucam pellet luzem, mieszam go z zanęta gruntową, lub lepię z niego kulki zanętowe.

 

Jaki pellet wybrać?

Kluczową kwestią przy wyborze pelletu jest… wielkość. Najlepsze są pellety 6 i 8 mm. Takim pelletem karmi się kroczka (możecie sprawdzić na stronach producentów pasz dla ryb). Mniejsze raczej ciężko użyć jako przynętę, choć świetnie nadają się do nęcenia. Większe mogą szybko nakarmić ryby i stosuje się je raczej na największe karpie i sumy. Jeżeli nęcimy ciągle pelletem 6/8 mm, dobrą odmianą będzie zastosowanie pelletu 11 mm.

Drugorzędną kwestią jest moim zdaniem aromat pelletu. Ważniejszy jest jego skład. Pellety na bazie ryb nej mogę polecić na karpie, leszcze, i jazie. Miałem na niego bardzo dobre efekty. Co do innych gatunków to może to zależeć od łowiska. Na jednym się sprawdzi, na innym nie.

 

Pellet wędkarski expander

Odkryciem ostatnich lat jest pellet expander. Jest to twardy pellet, który po namoczeniu z użyciem pomki do pelletu staje się miękki, choć nie rozpuszcza się szybko. Dzięki temu jest łatwo zjadany przez ryby. W procesie namaczania można go wzbogacić o dodatki smakowe i barwnik. Expander zakłada się bezpośrednio na haczyk. Stanowi dobrą opcję na łowiska gdzie często łowi się na twardy pellet (np. komercyjne).

Jeżeli używamy pelletu jako zanęty, dobrym pomysłem może być założeni jako przynęty małej, jaskrawej kulki proteinowej, neutralnie wyważonej lub pływającej. Może zaciekawić rybę, a na pewno zostanie przez nią zauważona szybciej niż ciemny z reguły pellet.

 

Rafał Pokusiński.

Może Ci się spodobać:

Brak komentarzy

Napisz komentarz
  • Przeczytaj poprzedni wpis:
    Przypony karpiowe
    Przypony karpiowe.

    Zamknij