wędkarski
Polecamy:

Przypony karpiowe.

23 stycznia KAT. Porady wędkarskie   Tagi: , , ,

Gdy większość zbiorników jest skuta lodem a karpie przejawiają znikomą aktywność, najlepiej jest wtedy zabrać się za konserwację i uzupełnianie sprzętu. Dla mnie największą frajdą jeżeli chodzi o sprzęt jest wiązanie przyponów. Przedstawię Wam kilkanaście wzorów, które są najbardziej popularne wśród karpiarzy na przypony karpiowe.

 

Przypony karpiowe – sekret udanego połowu

 

D-rig
Przypon D
Przypon sztywny. Wykonany z fluorokarbonu lub plecionki w otulinie. Przynęta mocowana jest na włosie przywiązanym do kółeczka ślizgającego się na sztywnym oczku w kształcie litery „D”. Najlepiej nadaje się do łowienia ryb na twardym dnie.

 

Przypony karpiowe

 

Stiff rig
Przypon sztywny
Przypon sztywny. Wykonany z fluorokarbonu lub plecionki w otulinie. Włos z cienkiej plecionki dowiazany jest do trzonka lub kolanka haczyka.

 

Przypony karpiowe

 

Hinged stiff rig
Przypon z zawiasem.
Przypon sztywny z fluorokarbonu. Dziwe części można połączyć ze sobą systemem pętelka w pętelkę, lub pętelka-kółeczko-pętelka. Część do której dowiążemy haczyk powinna mieć długość 3-7 cm (standardowo 5 cm). Przynętę mocujemy na „D” lub na włosie z plecionki dowiązanym do haczyka. Ten przypon można też wykonać z plecionki w otulinie. Wystarczy około 5 cm od haczyka zdjąć otulinę na odcinku około 0,5 cm przez co uzyskamy elastyczny zawias. Przypon łamany zapewnia nieco większą swobodę ruchu przynęcie, a przez to lepszą jej prezentację.

 

Przypony karpiowe

 

Anti blow-back rig
Przypon przeciw wypluciu
Przypon sztywny z końcowym elementem wykonanym z miękkiej plecionki. Zachowuje się jak sztywny przypon uniemożliwiając wyplucie przynęty, a jednocześnie miękka końcówka daje przynęcie sporo swobody. Jeżeli włos przywiążemy do kółeczka swobodnie poruszającego się po trzonku haczyka to uzyskam anti-blow-back rig. W przypadku próby wyplucia przynęty przez karpia kulka wyleci z pyska (kółeczko ześliźnie się aż do oczka haczyka) ale haczyk wbije się w wargę ryby. Ten sam przypon można wykonać z plecionki w otulinie. Wystarczy zdjąć otulinę z ostatnich centymetrów plecionki i zawiązać haczyk tak, aby ostatnie ok. 2 cm były pozbawione otuliny. W tym przyponie najlepiej zastosować haczyk o długim trzonku.

 

Przypony karpiowe

 

Knotless knot
Węzeł bez węzła
Klasyczny przypon. Haczyk zawiązany węzłem bez węzła na miękkiej plecionce. Dobrze sprawdzi się w większości przypadków. Warto zastosować go na miękkim, mulistym lub lekko porośniętym roślinnością dnie.

 

Przypony karpiowe

 

360º rig
Przypon 360º
Skuteczny przypon do małych pop-upów. Kulka powinna być tak dopasowana, żeby jej wyporność była nieco mniejsza niż ciężar haczyka, krętlika i fluorokarbonu. W tym przyponie najlepiej sprawdzi się haczyk typu long shank. Włos dowiązujemy do kółeczka przesuwającego się po trzonku haczyka pomiędzy dwoma stoperami.

 

Rafał Pokusiński

Może Ci się spodobać:

Brak komentarzy

Napisz komentarz
  • Przeczytaj poprzedni wpis:
    Akcesoria wędkarskie – porządki w oczekiwaniu na zimę.

    Zamknij