wędkarski
Polecamy:

Ryba miętus – trudna do wytropienia.

14 listopada KAT. Porady wędkarskie   Tagi: , , , ,

Miętus to jedna z najrzadziej łowionych ryb. Z jednej strony niezbyt licznie występuje w naszych wodach, gdyż ma duże wymagania tlenowe i jest mało odporny na zanieczyszczenia. Z drugiej strony miętus najlepiej żeruje przy bardzo złej pogodzie, co zniechęca do miętusowych zasiadek. Z tego powodu złowienie tej ryby jest bardzo nobilitujące i wyjątkowe.

Miętus – gdzie go znaleźć?

Pierwsza rzecz przy planowaniu miętusowej zasiadki to wybór odpowiedniego łowiska. Będą to przede wszystkim rzeki. Najlepsze krajowe łowiska miętusów to Odra, Wisła, Narew, Bug, Warta, czy Bóbr. Zwłaszcza Odra może obdarzyć rekordowym okazem. Kiedyś widziałem kilkadziesiąt medalowych miętusów złowionych przez rybaków w dolnej Odrze. Ryby te wędrują do rzeki z morza na tarło w jej kamieniste odcinki. Po okresie ochronnym część spóźnialskich ryb zostaje niestety odłowiona. Szczęśliwie ryby, które ja widziałem, trafiły do zarybienia. Miętusy można też spotkać w wielu innych rzekach. Najlepiej wypytać znajomych wędkarzy i sprawdzić w internecie informacje, gdzie w okolicy łowi się miętusy. Pomocne bywają też informacje o zarybieniach. Nie tylko dzierżawcy wód publicznych zarybiają rzeki miętusem. Bywa, że te ryby trafiają na łowiska komercyjne.

Zbierając informacje o najlepszych łowiskach miętusa w okolicy, trzeba być pewnym, że informacje te są sprawdzone, w wodzie są ryby i nie jest to narybek. Jeżeli nie znasz rzeki, nad którą chcesz wybrać się na ryby, obejrzyj ją najpierw na mapach Google. Oceń, gdzie mogą być potencjalnie dobre miejscówki, z przyzwoitym dostępem do wody. Gdy wytypujesz ciekawie wyglądające odcinki, wybierz się tam za dnia. Zweryfikujesz, jak rzeka wygląda w rzeczywistości i wybierzesz miejsca do łowienia. Warto wtedy przygotować łowisko na nocne wędkowanie. Zwłaszcza jeżeli jest to dziki odcinek (polecam jeżeli jedziesz z towarzyszem – im mniej ludzi, tym więcej ryb). Usuń z ziemi gałęzie, o które możesz się potknąć, udepcz pokrzywy itp.

Miętusowa miejscówka

Czym powinna się charakteryzować? Twardym dnem, najlepiej usianym dużymi kamieniami. Należy unikać miejsc, gdzie gromadzi się muł. Miętusy go nie lubią. Powinny to być miejsca głębokie – rynny, podmycia brzegowe, dołki. Dobrze, gdy w wodzie znajdują się gałęzie, korzenie, czy zwalone drzewo – Miętusy lubią takie kryjówki. Unikamy miejsc płytkich. W dużych rzekach szukamy ryb w głębokich miejscach w klatkach, zwłaszcza jeżeli dno usiane jest kamieniami, czy gałęziami. Im ich więcej, tym lepiej.

Kiedy się wybrać na miętusa?

Miętus to ryba z rodziny dorszowatych. Jej korzenie sięgają do morza. Z tego względu lubi morską, wręcz sztormową pogodę. 10 w skali Beauforta, deszcz, chłód i ciemność – to jest to, co miętusy lubią najbardziej. Ryby te nie przepadają za ciepłem i mocnym słońcem. Najlepiej jest łowić je w zimne, wietrzne i pochmurne dnie i noce. Najlepsze miesiące to październik, listopad, marzec i kwiecień. Idealna temperatura wody wynosi poniżej 10°C.

Przynęty na miętusy

Miętus, podobnie jak dorsz, jest drapieżnikiem. Nie gardzi jednak innymi wodnymi organizmami. Można go łowić na wątrobę, czerwone robaki. Najlepsze przynęty to jednak rosówka oraz martwa rybka/filet. Co do rosówki to sprawa jest prosta. Więcej o łowieniu na rosówkę znajdziecie tu. Jeżeli chodzi o martwą rybkę, to sprawdzi się głównie to, czym w danej wodzie żywią się miętusy. Zazwyczaj będzie to płoć, jazgarz i ukleja. Również kiełb, ale pod warunkiem, że nie założymy na hak chronionego gatunku.
Podobno można też nęcić miętusy. Warto spróbować ciętych ryb i dżdżownic oraz krwi.

Zestaw na miętusa

Kluczem do sukcesu jest prostota. Pojedynczy haczyk nr 4 do rosówki lub 4-1/0 do fileta/rybki, zawiązany na przyponie z żyłki 0,22 – 0,28 mm i długości 30-80 cm. To dość grubo, jak na rybę, która osiąga ledwie 4 kilogramy, ale chodzi o mniejszą wrażliwość na przetarcia. Z tego powodu może sprawdzić się fluorokarbon. Żyłka główna odpowiednio grubsza. Przypon łączymy z żyłką główną za pomocą krętlika z agrafką. Agrafka umożliwi wymianę przyponów, co może być częste, gdy łowimy koło podwodnych zawad. Na żyłce głównej swobodnie przesuwa się oliwka z krętlikiem. Zabieram ze sobą zapas oliwek i przyponów. Mogą się przydać, gdy będziemy je urywać w zaczepach. Sygnalizatorem jest dzwoneczek zaczepiony na miękkiej szczytówce. Aby nurt rzeki napierał jak najlżej na żyłkę, można ustawić wędkę niemal pionowo, jak na suma.

Rafał Pokusiński

 

 

Sponsorem artykułu jest internetowy sklep wędkarski BOLW.pl – z nami łap grube ryby!

Może Ci się spodobać:

Brak komentarzy

Napisz komentarz
  • Przeczytaj poprzedni wpis:
    Przynętowe triki

    Zamknij